Muzeum Archeologiczne Bagan

06 wrzesień 2017.

265
com_content.article
(11 razy zagłosowano, średnia ocena 4.18 na 5)
Muzeum Archeologiczne Bagan4.18 out of 50 based on 11 voters.


Muzeum Archeologiczne Bagan, to miejsce które koniecznie trzeba odwiedzić, podczas swojej wizyty w tym rejonie Birmy. Muzeum znajduje się w północnej części Bagan, w pobliżu Pagody Gawdawt Palin. Jest ono częścią dużego kompleksu archeologicznego, zajmującego teren o powierzchni 16 mil kwadratowych.

Birma | Świątynie w Bagan
Birma | Świątynie w Bagan (by Gzooh )

Historia muzeum

Pierwsze muzeum wybudowane zostało w 1904 roku w pobliżu północnej drogi prowadzącej do świątyni Ananda. Pierwotne muzeum mieściło się w niewielkim budynku. W swych zbiorach miało głównie kamienne inskrypcje i wizerunki Buddy. Przez lata zbiory te stale się powiększały, aż zabrakło miejsca. Nowe muzeum wybudowano i otwarto w 1979 roku w pobliżu Pagody Gawdawt Palin. Kompleks budynków muzealnych składał się z ośmiobocznego budynku, przechowującego zbiory zabytków pochodzące z wykopalisk na terenie Bagan i 3 podłużnych wiat - tu zgromadzono kamienne inskrypcje, rzeźby oraz zabytki dużych rozmiarów. W roku 1995 wiaty zostały rozebrane, a w pobliżu starego budynku wzniesiono nowe muzeum, oficjalnie otwarte w 1998 roku. Nowy, trzypiętrowy budynek powstał na planie ośmiokąta. Z jego dachu rozpościera się przepiękny widok na pagody i całą okolicę Bagan.

Wystawy

W muzeum znajduje się 10 sal, w których eksponowane są zabytki, pochodzące z wykopalisk na terenie Bagan i obrazujące długą historię tego regionu. Wystawy poświęcone są literaturze, architekturze, sztuce i rzemiosłu okresu Bagan, wizerunkom Buddy, sztuce buddyjskiej i malarstwu - malowidłom ściennym i obrazom z okresu Bagan.

Zabytki

Na parterze znajdują się zabytki sztuki i rzemiosła Bagan -  obrazy, murale, zabytki literatury, rzeźby kamienne i drewniane, szaty, terakoty, stiuki, przykłady kowalstwa artystycznego, laka, repliki i kopie kamiennych inskrypcji. W galerii znajdują się obrazy ukazujące życie w starożytnym Bagan oraz kopie fresków ze ścian starożytnych świątyń.

Pierwsze piętro poświęcone jest tematyce religijnej. Znajdują się tu wizerunki Buddy - rzeźbione w drewnie, wykonane ze złota, srebra, brązu, kamienia. Posągi pochodzą głównie ze świątyń i zostały przeniesione do muzeum z powodu powtarzających się grabieży. Tu również znajduje się galeria obrazów o tematyce religijnej – przedstawienia pagód oraz sceny z Dżataki.

Birma | W muzeum można obejrzeć zabytki związane z kulturą i sztuką Bagan
Birma | W muzeum można obejrzeć zabytki związane z kulturą i sztuką Bagan (by Clay Gilliland )

Przedmioty o przeznaczeniu religijnym, jak statuetki Buddy z brązu, terakoty, tabliczki wotywne, szkatułki ze szkła na relikwie pochodzą głównie z pagód, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w 1975 roku.

W muzeum znajduje się również wystawa poświęcona prehistorii. Zobaczyć tu można skamieliny, ceramikę, terakoty czy narzędzia z brązu.

Bardzo ważnym zabytkiem, mówiącym o historii Bagan, jest kamienny filar zawierający inskrypcję w 4 językach - Pyu, Mon, Myanmar oraz Pali.

Przydatne informacje

Adres: Nyaung-U, Bagan, Myanmar

Cena biletu wstępu: 5 USD

Godziny otwarcia: 9.00 – 16.30, prócz poniedziałków i świąt państwowych

Birma | Muzeum Archeologiczne znajduje się w pobliżu Pagody Gawdawpalin
Birma | Muzeum Archeologiczne znajduje się w pobliżu Pagody Gawdawpalin (by photo_magic_allan )