Birma

05 grudzień 2013.

88
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Birma4.50 out of 50 based on 2 voters.


Birma, zwana także Myanmar, to kraj nietknięty euroamerykańską cywilizacją. Leży na terenie południowo-wschodniej Azji i wielu uważa go za najpiękniejszy zakątek tego kontynentu. Turystów zachwyca przede wszystkim życzliwość tutejszych mieszkańców. Cudzoziemcy nie czują się tu obco, ale jak mile widziani przyjaciele.

Birma | Pagoda Swedagon w Rangun
Birma | Pagoda Swedagon w Rangun (by wanhoff )

Do Birmy zniechęca tylko panujący tu reżim wojskowej junty. Można jednak wspierać uczciwych mieszkańców kraju, korzystając z usług prywatnych, a nie państwowych ośrodków czy sklepów.

Birma jest krajem dla tych, którzy fascynują się Azją i nie zrażają trudnymi czasem warunkami. Mówi się, że jest to kraj „autentyczny”, nieskażony i rewelacyjnie prezentujący się na fotografiach.

Geografia

Birma leży nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Panuje tu klimat monsunowy, zwrotnikowy, pełen wilgoci. Najlepiej odwiedzać Birmę w porze suchej od listopada do marca, ale trzeba się liczyć z wyższymi wówczas temperaturami powietrza.

Kultura

Mieszkańcy Birmy wyznają w osiemdziesięciu procentach buddyzm, dlatego mnisi buddyjscy w szafranowych szatach są codziennym widokiem o poranku w birmańskich miastach. Wyruszają oni w drogę, by do obiadu uzbierać dary od ludzi w postaci jedzenia albo pieniędzy, które także przeznaczają na jedzenie. Mnisi buddyjscy są traktowani jak inna kategoria ludzi. Nie przyporządkowuje się ich do grupy zwyczajnych mężczyzn i nie wolno ich dotykać.

Dla przebywającego w Birmie turysty nowością będzie także konieczność zdejmowania butów zarówno przed wejściem do świątyni, jak i do prywatnych domów lub niektórych kawiarni.

W Birmie fotografować można wszystko z wyjątkiem obiektów militarnych. Nie warto też dyskutować o polityce, bo można zakończyć te rozmowy w birmańskim więzieniu.

Z ciekawostek – ruch uliczny jest w tym kraju lewostronny.

Birma | Mieszkańcy Birmy w zdecydowanej większości wyznają buddyzm
Birma | Mieszkańcy Birmy w zdecydowanej większości wyznają buddyzm (by daniel_n_reid )

Co zwiedzić w Birmie?

Birma to kraj tysiąca pagód. Szczególnie warta uwagi jest Złota Pagoda w dawniejszej stolicy Birmy – Rangun – która lśni blaskiem o zachodzie słońca. Ma ona 98 metrów wysokości i góruje nad 82 innymi budynkami.

Warto także odwiedzić miasto Mandalay, a w nim świątynię z dużym posągiem Buddy, którego twarz mnisi obywają codziennie. Na wzgórzu Mandalay można podziwiać panoramę miasta, która zapiera dech w piersiach, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Turystów zapraszają ponadto starożytne miasta: Inawa, Amarapurna czy Mingun z pozostałościami olbrzymiej pagody Bagaya praz miasto świątynne – Bagan, w którym można doliczyć się aż trzech tysięcy budynków sakralnych.

W Birmie warto także skorzystać z lotu balonem, miejscowej atrakcji, dzięki której turyści mogą podziwiać niesamowite widoki krajobrazu. Ciekawostką jest jezioro Inle, na którym pływa 450 wiosek, a w nich szkoły czy przychodnie.

Dla spragnionych słońca i leniwego odpoczynku, atrakcyjną ofertę mają piaszczyste plaże nad Zatoką Bengalską.

Birma | Mahamuni Buddha Temple w Mandalay
Birma | Mahamuni Buddha Temple w Mandalay (by dayapragm )

Przyroda Birmy

W Birmie funkcjonuje jedenaście rezerwatów przyrody. Cała powierzchnia kraju jest w przeważającej części górzysta, jedynie jego środek zajmuje nizinna Równina Irawadi.

W lasach birmańskich występuje rozmaita roślinność. Można zobaczyć tu lasy monsunowe, namorzynowe i sawannę. Często występują też drzewa tekowe i bambusy – materiał budulcowy. Tereny te zamieszkują nosorożce, tapiry i słonie. Towarzyszą im małpki: gibony, makaki i kangury. W Birmie można także natknąć się na pytona oraz inne gady i płazy. Z oryginalnych stworzeń warto wymienić pewnego ptaka, zwanego turkuśnikiem, który jest gatunkiem endemicznym, występującym tylko w rejonach azjatyckich.

Birma | Cuda birmańskiej kultury i natury
Birma | Cuda birmańskiej kultury i natury (by weeeeh )