Kyaiktiyo – Złota Skała

19 październik 2016.

238
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.17 na 5)
Kyaiktiyo – Złota Skała4.17 out of 50 based on 6 voters.


Kyaiktiyo to jedno z najświętszych miejsc Birmańczyków. Znajduje się tutaj świątynia, do której przynajmniej raz w życiu każdy mieszkaniec kraju chce odbyć pielgrzymkę. Jednakże pośród turystów zdania na temat tego miejsca są bardzo podzielone, a wręcz skrajnie różne. Jedni są bowiem tym miejscem zachwyceni, inni uważają, że wyprawa w te strony to strata czasu.

Birma | Pagoda Kyaiktiyo, okolice wioski Kinpun
Birma | Pagoda Kyaiktiyo, okolice wioski Kinpun (by azwegers )

Położenie Kyaiktiyo

Kyaiktiyo znajduje się na południowym wschodzie kraju i oddalone jest od Yangonu o ok. 200 km. Jak tu dojechać? Do pobliskiego Bago dotrzemy z Yangonu jednym autobusem (około 3 godziny), a stamtąd wyruszymy na wycieczkę do świątyni częściowo innymi środkami transportu, częściowo pieszo.

Droga wiedzie przez góry, gdyż Kyaiktiyo położone jest we Wschodnich Górach Yoma. Najbliżej świątyni znajduje się wioska Kinpun (ok. 20 km od świątyni). To tutaj zatrzymuje się na nocleg większość turystów, którzy chcą być przy świątyni o wschodzie lub zachodzie słońca.

Ostatnim punktem, gdzie można podjechać samochodem jest Yatetaung (lub inaczej Sapporo Car Park), stąd należy resztę drogi, czyli około kilometr, przebyć pieszo. Drogę tę pokonuje się w tłumie birmańskich pielgrzymów i zagranicznych turystów, pomiędzy szeregiem sklepików z pamiątkami i buddyjskimi dewocjonaliami. Jest to oficjalna droga, na której każdy turysta zatrzymywany jest przez strażników i proszony o zapłacenie stosunkowo drogiego biletu wstępu.

„Pagoda na głowie pustelnika”

Golden Rock, bo tak potocznie nazywana jest Kyaiktiyo Paya, to niewielka, bo mająca zaledwie około 7,3 m wysokości pagoda, wybudowana na ogromnym granitowym kamieniu. Głaz ten ułożony jest na skale na wysokości 1100 m n.p.m. (na Górze Kyaiktiyo), tak że wydaje się przeczyć zasadom grawitacji.

Według legendy kamień ten utrzymuje się w takiej pozycji tylko dzięki temu, że znajduje się pod nim idealnie ułożony włos Buddy. Ciekawe jest dosłowne tłumaczenie nazwy świątyni Kyaiktiyo, która oznacza „pagoda na głowie pustelnika” – prawdopodobnie ogromny głaz przypominał komuś wygoloną głowę mnicha.

Birma | Kyaiktiyo Paya nazywana jest potocznie pagodą Golden Rock
Birma | Kyaiktiyo Paya nazywana jest potocznie pagodą Golden Rock (by dany13 )

Należy pamiętać, że jedynie mężczyźni mogą dotykać Złoty Kamień.

Najlepszym momentem na zobaczenie świątyni jest święto pełni księżyca Tabaung przypadające w marcu. Zgodnie z tradycją, wokół Kyaiktiyo Paya zapalanych jest wówczas w ofierze dla Buddy dziewięćdziesiąt tysięcy świeczek.