Birmańskie sałatki

05 kwiecień 2017.

269
com_content.article
(12 razy zagłosowano, średnia ocena 4.17 na 5)
Birmańskie sałatki4.17 out of 50 based on 12 voters.


Birma to raj dla miłośników warzyw i sałatek, a w kuchni tego kraju znaleźć można wiele przepisów na sałatki o unikalnych i egzotycznych smakach. Mogą one być zarówno świetną przekąską jak też stanowić dodatek do głównego dania. Turyści, którzy chcieliby ich spróbować powinni szukać ich pod nazwą thote, thoke lub thohk.

Birma | Sałatka laphet thohk
Birma | Sałatka laphet thohk (by haynes )

Główne składniki sałatek

Birmańskie sałatki charakteryzuje mnogość i różnorodność warzyw oraz dodatków jak pasta rybna, imbir, orzechy, sezam, pikle, smażona fasola (pè ngapi) lub soja. Sosy i dressingi to głównie kompozycje z olejów, soku z limonki, smażonego czosnku, soku tamaryndowego i orzechów.

Khauk Swè Thohk przygotowuje się z makaronu, suszonych krewetek, tofu, posiekanej marchewki i kapusty. Całość polewa się dużą ilością sosu z mieszanki oleju arachidowego, sosu rybnego i soku z limonki. 

Pod nazwą Laphet Thohk skrywa się słynna sałatka z kiszonych liści herbaty. W Birmie sałatkę tę podaje się na wiele różnych sposobów, a poszczególne jej warianty różnią się od siebie ilością i rodzajem dodatków. Podstawą tej sałatki, który nadaje jej mocnego i unikalnego smaku jest oczywiście laphet, czyli kiszone liście herbaty. Pozostałe składniki to m.in. kapusta, pokrojone pomidory, chrupiąca smażona fasola mung, groszek, orzechy, smażony  świeży czosnek, kawałki chili, prażony sezam, imbir oraz sosy - odrobina oleju arachidowego, sos rybny czy sok z limonki. Smażone orzechy i fasola oraz duża ilość sosu nadają laphet thohk soczysty i chrupiący smak. Ponieważ liście herbaty zawierają sporą ilość kofeiny sałatka ta idealnie stawia na nogi.

Birma | Sałatka z zółtym tofu - Tofu Thohk
Birma | Sałatka z zółtym tofu - Tofu Thohk (by amanderson )

Sałatka cytrynowa przyrządzana jest z czerwonej cebuli i miąższu cytrynowego.

Gyin Thohk to sałatka z tartego, kiszonego imbiru i różnych rodzajów sałaty z dodatkiem sezamu.

Tofu Thohk, czyli słynna sałatka z żółtego tofu, pikli i kapusty w sosie orzechowym i ostrą pastą chili.

Karyanchintheet Thote to pyszna sałatka z pomidorów, cebuli, chrupiących orzechów, sezamu, kapusty i dressingu w postaci oleju.

Myin Kwa Yuet Thote to sałatka z wąkroty i różnego rodzaju dodatków jak limonki, prażonego sezamu, cebuli, orzechów, pomidorów, czosnku. A wszystko doprawione jest kurkumą i olejem.

Japwint Thote to sałatka z gotowanych wodorostów o charakterystycznym kwaśnym i cierpkim smaku.

Birma | Sałatka Myin Kwa Yuet Thote
Birma | Sałatka Myin Kwa Yuet Thote (by haynes )