Jaskinie niedaleko Hpa An

28 luty 2017.

279
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Jaskinie niedaleko Hpa An4.00 out of 50 based on 1 voters.


Okolica miasta Hpa An (prowincja Karen) słynie z niezwykle malowniczego krasowego krajobrazu. Odnajdziemy tu góry, skalne formacje o niezwykłych kształtach, jeziora i ogromnych rozmiarów jaskinie, w których obok nietoperzy mieszkają posągi Buddy.

Birma | Jaskinia Sadan
Birma | Jaskinia Sadan (by James Antrobus )

Jaskinia Sadan

Najpopularniejsza i robiąca niesamowite wrażenie jaskinia Sadan zachwyca odwiedzających już od samego wejścia, które tworzy ogromna grota wypełniona posągami Buddy, w tym jednym pokaźnych rozmiarów posągiem leżącego Buddy oraz stupami. Na ścianach groty dostrzec można również stiukową dekorację. Podążając korytarzem w głąb jaskini podziwiać można ogromne stalaktyty i kolejne, wysokie niczym katedra, groty. Na końcu tunelu znajduje się wyjście z jaskini, a tuż za nim otoczony drzewami staw. Stąd wynajętą łodzią popłynąć można do kolejnego, zalanego tunelu i dalej w głąb jaskini, aby wreszcie wrócić do punktu wyjścia.

Jaskinia Kawgun

Wnętrze tej jaskini robi piorunujące wrażenie, a to za sprawą ścian i skał, pokrytych niemal w całości dekoracją reliefową. Niestety jest ona bardzo delikatna i stale ulega zniszczeniu, a w miejscu starych reliefów pojawiają się nowe. Podobnie jak w jaskini Sadan, tu również główna grota przemieniona została w świątynie z wieloma posągami Buddy.

Birma | Posągi Buddy i reliefy w jaskini Kawgun
Birma | Posągi Buddy i reliefy w jaskini Kawgun (by James Antrobus )

Jaskinia  Yathaypyan

Jaskinia Yathaypyan leży niedaleko jaskini Kawgun. Przed wejściem, jak i w jej wnętrzu, znajdują się liczne posągi Buddy i pagody, a ściany groty pokrywają malowane czerwoną farbą reliefy. Znajduje się tu korytarz prowadzący w głąb jaskini i zakończony ślepym zaułkiem, gdzie podziwiać można przeróżnego rodzaju jaskiniowe nacieki.

Jaskinia Kaw Kathaung

Jaskinia Kaw Kathaung jest niewielka i tak jak poprzednie wypełniona posągami Buddy. Wiele posągów znajduje się również przed jaskinią, tworząc niezwykłą scenerię dla tego miejsca. W pobliżu jaskini znajduje się jeszcze kilka innych niewielkich jaskiń-świątyń oraz basen, w którym można popływać.

Birma | Jaskinia Kawgun
Birma | Jaskinia Kawgun (by James Antrobus )

Na co uważać?

W głębszych częściach jaskiń panują kompletne ciemności trzeba więc wyposażyć się we własne źródło światła, bądź też jak w przypadku jaskini Sadan uiścić przy wejściu opłatę za włączenie oświetlenia. Warto również zadbać o odpowiednie obuwie gdyż droga przez jaskinie biegnie po śliskich kamieniach, nierównych stopniach i odchodach nietoperzy, których kolonie zamieszkują ich wnętrza. Trzeba również pamiętać że główne groty pełnią funkcję świątyń, należy więc przed wejściem do nich zdjąć buty i zachowywać się z szacunkiem.

Birma | Reliefy zdobiace ściany jaskini Yathaypyan
Birma | Reliefy zdobiące ściany jaskini Yathaypyan (by liidude )

Czytaj także: