Teatr marionetek z Birmy

12 październik 2016.

262
com_content.article
(17 razy zagłosowano, średnia ocena 4.35 na 5)
Teatr marionetek z Birmy4.35 out of 50 based on 17 voters.


Jedną z ciekawych i oryginalnych atrakcji, która pozwoli nam zakosztować wielu różnych tradycyjnych sztuk Birmy, jest Yoke Thay, czyli tradycyjny teatr marionetek.

Birma | Teatr marionetek łączy w sobie wiele dziedzin tradycyjnej, birmańskiej sztuki
Birma | Teatr marionetek łączy w sobie wiele dziedzin tradycyjnej, birmańskiej sztuki (by esme )

Historia teatrów lalkowych w Birmie

Tradycja tworzenia lalek w Birmie sięga XI wieku. Od tego czasu teatrzyki marionetek cieszyły się to większym to znów mniejszym zainteresowaniem. Stworzone zostały przede wszystkim dla rozrywki, ale także po to, by przekazywać etyczne i religijne wartości. Największy ich rozkwit przypadł na wiek XIX, kiedy to zyskały ogromną popularność na dworach królewskich, a przez to jego wsparcie i patronat. W tych czasach władza królewska zabraniała występów tancerzy na scenie. Przyczyniło się to do wzrostu popularności przedstawień z udziałem marionetek. Popularność teatrzyków marionetkowych spadła w Birmie wraz z brytyjską okupacją i utratą królewskiego wsparcia dla tego rodzaju sztuki ludowej. Dopiero w XX wieku podjęto próbę ponownej popularyzacji przedstawień marionetek, tworząc z nich jedną z głównych atrakcji turystycznych. Teatrów marionetek znajduje się m.in w dawnej stolicy Birmy – Mandalay.

Yoke Thay – teatr marionetek

Tradycyjny birmański teatr marionetek, nazywany Yoke Thay, to pokaz tańca o skomplikowanej choreografii z udziałem drewnianych lalek, poruszanych za pomocą sznurków. Yoke Thay łączy w sobie różne tradycje i dziedziny sztuki birmańskiej takie jak taniec i muzyka, rzeźba, haftowanie cekinami i malarstwo.

W teatrze na scenie występuje 15 artystów – 6 lalkarzy, 5 muzyków, 1 harfistka lub piosenkarka oraz 3 tancerzy. Artyści poruszający marionetkami, muszą się odznaczać zarówno umiejętnościami manualnymi, jak i scenicznymi – w tym samym czasie również śpiewają lub prowadzą narracje. Podczas przedstawienia, lalkarze widoczni są od pasa w górę, można więc obserwować ich pracę rąk przy poruszaniu marionetkami. Przodem do widowni siedzi mała orkiestra, złożona z tradycyjnych instrumentów, takich jak cymbały, bębny, gongi z brązu, grzechotki i harfa w kształcie łodzi.

Birma | Dzisiejszy teatr marionetek to głównie atrakcja dla zagranicznych turystów
Birma | Dzisiejszy teatr marionetek to głównie atrakcja dla zagranicznych turystów (by TaQpets )

Tematyka spektakli

Wystawiane w teatrze spektakle ukazują głównie sceny z opowieści Jataka (opisujących wcześniejsze wcielenia Buddy) oraz legend i opowieści dworskich. Zazwyczaj spektakl dzieli się na dwie części. Pierwsza ukazuje stworzenie świata, w tym również zwierząt i mitycznych stworzeń. W drugiej części spektaklu dominują sceny dworskie, w których pierwszoplanowe role grają postaci ludzkie – król, książę, księżniczka oraz istoty nadprzyrodzone – naty.

Birma | Marionetkę można przywieźć ze sobą do kraju jako oryginalną pamiętkę z podróży do Birmy
Birma | Marionetkę można przywieźć ze sobą do kraju jako oryginalną pamiętkę z podróży do Birmy (by Martyna Panasiuk )

Marionetki

Rzeźbienie lalek to prawdziwa sztuka, wymagająca ogromnych umiejętności i zdolności. Rzeźbiarze mają obowiązek przestrzegać surowych zasad dotyczących wyboru odpowiednich rodzajów drewna do rzeźbienia konkretnych figurek. Bardzo ważna jest również dbałość o szczegóły i detale oraz zachowania poszczególnych proporcji części ciała. Marionetki mają przeważnie wysokość ok. 55 cm, ale ich wielkość może wahać się w przedziale 30cm – 1m.

W teatrze występuje 28 marionetek – wśród nich są istoty ludzkie, stworzenia mitologiczne, duchy i zwierzęta.

Jeśli zależy nam na pamiątce w postaci marionetki, nic prostszego – ręcznie wykonane drewniane lalki można kupić np. w teatrze po spektaklu.

Birma | W przedstawieniu bierze udział 28 różnych, ręcznie robionych lalek
Birma | W przedstawieniu bierze udział 28 różnych, ręcznie robionych lalek (by worak )