Świątynia Mahamuni w Mandalay

28 lipiec 2016.

255
com_content.article
(8 razy zagłosowano, średnia ocena 4.88 na 5)
Świątynia Mahamuni w Mandalay4.88 out of 50 based on 8 voters.


W południowo-wschodniej części birmańskiego miasta Mandalay znajduje się świątynia Mahamuni, zwana pagodą Mahamuni (Wielkiego Mędrca). Miejsce pod budowę wybrano w 1785 r. obok istniejących świątyń i klasztorów, około 3 km od ówczesnej stolicy Birmy, Amarapury. Budowa świątyni trwała ponad 10 lat, a rozbudowa miasta spowodowała, że obecnie jest tutaj gęsto zabudowana okolica.

Birma | Świątynia Mahamuni w Mandalay
Birma | Świątynia Mahamuni w Mandalay (by slapers )

Kilka słów o historii pagody

Pożary w latach 1879 i 1884 zniszczyły budowlę króla Bodawpaya, pozostawiając jedynie pomieszczenie ze świętym wizerunkiem. Odbudowa pagody trwała 14 lat, a sfinansowano ją z pomocą króla Thibawa oraz datków państwowych i prywatnych. Dolną część budynku wzniesiono w stylu europejskim, a górną, bezpośrednio nad wizerunkiem Buddy, w formie birmańskiej wieży.

Brązowy posąg Buddy

Wewnątrz świątyni ulokowano najstarszy w Birmie brązowy posąg Buddy. Według legendy, jego świętość polega na tym, że artystom-rzeźbiarzom pozował sam Budda. Budda Mahamuni robi ogromne wrażenie. Na wysokim pomoście siedzi na tronie postać prawie czterometrowej wysokości, w koronie i stroju birmańskich królów.
Początkowo posąg był w całości wykonany z brązu, jednak wierni od wieków naklejają na niego płatki złota i obecnie grubość złotej warstwy wynosi już ponad 16 cm, a jej ciężar ponad 12 ton. Złota nie wolno nanosić jedynie na twarz posągu. Ma ona w związku z tym nieco inny odcień, co nadaje Buddzie szczególny wygląd.

Birma | Brązowy posąg Buddy
Birma | Brązowy posąg Buddy (by slapers )

Dostęp do świętego posągu jest dla mężczyzn nieograniczony, a dla kobiet – zakazany. Mogą jedynie modlić się z daleka w specjalnie wydzielonym miejscu. Ofiary w postaci płatków złota naklejają w imieniu kobiet ich męscy krewniacy albo specjalni dyżurni w świątyni. Na piersi Buddy mocują ofiarnicy liczne złote ozdoby ze szlachetnymi kamieniami. Uważa się, że życzenia wygrawerowane na tego typu ofiarach spełniają się. Nic dziwnego, że Wielki Mędrzec, niczym generał, cały jest obwieszony „orderami” i wisiorkami z czystego złota inkrustowanego kamieniami. A na każdej sztuce widnieje delikatny szereg birmańskich liter – ciekawe, o co też ludzie proszą Wszechmocnego…

Każdego dnia o godzinie 4:30 odbywa się szczególna ceremonia mycia twarzy i zębów Buddy.

Świątynia jest dosyć obszerna; w korytarzach mieści się cały szereg małych warsztatów, które wyrabiają gongi, ozdoby dla świątyń, posążki Buddy i inne pamiątki.  

Birma | Budowa świątyni Mahamuni trwała ponad 10 lat
Birma | Budowa świątyni Mahamuni trwała ponad 10 lat (by slapers )