Mulmejn

15 marzec 2017.

280
com_content.article
(13 razy zagłosowano, średnia ocena 4.15 na 5)
Mulmejn4.15 out of 50 based on 13 voters.


Mulmejn to czwarte pod względem wielkości miasto Birmy i stolica prowincji Mon. W czasach kolonialnych, w latach 1826-1857 miasto pełniło funkcję stolicy kraju i nazywane było „Małą Anglią”.

Birma | Pagoda Kyaik than Lan Paya
Birma | Pagoda Kyaik Than Lan Paya (by James Antrobus )

Gdzie leży Mulmejn?

Miasto leży w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Than Lwin, około 300 km na wschód od Yangun i około 700 km na południe od Mandalay.

Mulmejn zamieszkuje około 400 tyś. mieszkańców głównie Bamarów i Monów, a także Karenów, Shanów, Hindusów i Chińczyków.

W mieście, podobnie jak w innych częściach kraju, panuje klimat tropikalny z porą suchą -przypadającą na okres od listopada do kwietnia i deszczową – od maja do października. Średnia temperatura powietrza w najcieplejszym miesięcy w roku – kwietniu, wynosi 29 o C.

Najchłodniejszym miesiącem jest natomiast styczeń ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą 24 o C.

 Jak dotrzeć do Mulmejn?

Do Mulmejn można dostać się za pomocą trzech środków transportu publicznego – autobusem, pociągiem i samolotem.

Z lotniska w Yangon, raz w tygodniu, w poniedziałek, odlatuje samolot do Mulmejn. Bilet lotniczy w jedną stronę kosztuje około 100 USD, a podróż zajmuje 40 minut.

Pociągi z Yangon do Mulmejn odchodzą 2 razy dziennie, we wczesnych godzinach rannych. Podróż zajmuje od 9 do 11 godzin, a bilet kosztuje 16 USD. Pociąg zatrzymuje się m.in. w Thaton, Kyaiktiyo i Bago. Z południa kraju do Mulmejn odchodzą pociągi z Thanbyuzayat, Ye oraz Dawei.

Autobusy do Mulmejn odchodzą z Yangon (podróż zajmuje 8 godzin), Mandalay (13 godzin),  Myeik (15 godzin), Dawei (10 godzin), Ye (5 godzin), Hpa An (2 godzin) i Kyaiktiyo (4 godzin).

Zabytki i atrakcje Mulmejn

Do największych i najsłynniejszych zabytków miasta należą położone na południe od centrum miasta i usytuowane na wzgórzach świątynie, z których najbardziej imponujące są pagoda Kyaik Than Lan Paya, Mahamuni Paya oraz Uzina Paya.

W Mulmejn znajdują się dwa targi, na których można kupić regionalne wyroby, ubrania, owoce, warzywa, herbatę i ryby.

Jeśli interesuje was historia miasta i regionu możecie swe kroki skierować do Narodowego Muzeum Kultury Mon.

Birma | Ulica w Mulmejn
Birma | Ulica w Mulmejn (by James Antrobus )