Zee Kwet

21 czerwiec 2017.

220
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 4.14 na 5)
Zee Kwet4.14 out of 50 based on 7 voters.


Jedną z najpopularniejszych, a zarazem dość nietypowych birmańskich dekoracji są charakterystyczne złote sowy. Można powiedzieć, że są one narodowym talizmanem Birmańczyków. Jest to o tyle ciekawe, że ptaki te są ważnym symbolem wielu kulturach.

Birma | Zee Kwet są symbolem rodzinnego szczęścia oraz powodzenia w życiu
Birma | Zee Kwet są symbolem rodzinnego szczęścia oraz powodzenia w życiu (by rwp-roger )

Tajemne moce sów

W naszym kraju sowom przypisywano tajemne moce, z powodu ich nocnego trybu życia. Kojarzono je z mrokiem i magią. Co więcej, Słowianie utożsamiali sowy ze strzygami, które jak wiadomo były żądnymi krwi upiorami lub zwiastunami szybkiej śmierci kogoś bliskiego.

W Chinach ptaki te budziły lęk, ponieważ uważano je za symbole piorunów.

Pamiętajmy jednak, że z sowami wiążą się też pozytywne skojarzenia. Każde dziecko wie, że sowy są niezwykle mądre i dlatego wizerunek tego ptaka jest nieformalnym symbolem szkół czy ogólnie pojętej nauki i wiedzy. Tę mądrość sów docenili już starożytni Grecy, którzy uważali, że sowy mają możliwość jasnowidzenia.

Turystów zdziwić może w Birmie wszechobecność figurek sów. Sprzedawane są pod każdą świątynią, na targach i ulicznych straganach. Stoją w widocznym miejscu w każdym birmańskim domu, restauracji, sklepie czy firmie. Nazywane są: Zee Kwet. Zazwyczaj pomalowane są na złoto z niewielkimi dodatkowymi zdobieniami w kolorze czerwonym, czarnym i białym, a czasami także zielonym i różowym.

Symbol szczęścia

Zee Kwet sprzedawane są zawsze parami, gdyż odzwierciedlają płeć żeńską i męską. Sowy te są symbolem rodzinnego szczęścia oraz powodzenia w życiu. Wiążą się z nimi same pozytywne skojarzenia i chyba żaden Birmańczyk nie wyobraża sobie nie mieć w posiadaniu przynajmniej jednej pary sów. Bardzo często na żeńskiej sowie narysowana jest mała sówka symbolizująca dziecko.

Najczęściej sowy te wykonane są z papier-mâché (masy papierowej) przez co niewiele ważą i świetnie nadają się na egzotyczny prezent z dalekiego kraju.

Birma | Zee Kwet można kupić niemal na każdym bazarze
Birma | Zee Kwet można kupić niemal na każdym bazarze (by rwp-roger )