Złoto z Mandalay

19 sierpień 2015.

266
com_content.article
(12 razy zagłosowano, średnia ocena 4.17 na 5)
Złoto z Mandalay4.17 out of 50 based on 12 voters.


Manadalay to miasto będące ośrodkiem wielu dziedzin tradycyjnej sztuki i rzemiosła Birmy. Miasto słynie także z ręcznej produkcji złotej folii, którą ozdabia się świątynie, ale również wiele przedmiotów jak np. figurki Buddy.

Birma | Złota folia z Mandalay zdobi świątynie i figurki Buddy na terenie całego kraju
Birma | Złota folia z Mandalay zdobi świątynie i figurki Buddy na terenie całego kraju (by slapers )

Płatki złota

A dokładniej bardzo cienka folia, wykonana ze złota, cięta na kwadraty, pakowana i sprzedawana jako ofiara dla świątyń, pozłota dla wizerunków Buddy czy całych stup.

Produkcja

Proces produkcji jest żmudny, wieloetapowy i pracochłonny. Obejmuje wiele godzin ubijania drewnianym młotem kawałka złota. Z 24 karatowego złota może powstać nawet 2000 złotych płatków. Cały proces składa się z trzech etapów i odbywa ręcznie, bez użycia jakichkolwiek maszyn.

Birma | Proces produkcji polega na wielogodzinnym rozbijaniu i cięciu złota, aż uzyska ono postać bardzo cienkiego arkusza
Birma | Proces produkcji polega na wielogodzinnym rozbijaniu i cięciu złota, aż uzyska ono postać bardzo cienkiego arkusza (by adam_jones )

Niewielki kawałek metalu umieszczany jest pomiędzy arkuszami pergaminu, a następnie rozbijany drewnianym młotem. Z rozbitego metalu powstaje duży, cienki arkusz. Arkusz jest następnie dzielony na mniejsze kawałki, przekładany papierem i znów rozbijany. W pierwszym etapie, który trwa pół godziny powstaje 200 płatków złotej folii. W drugim, który również trwa pół godziny, powstaje już 1200 płatków. W trzeciej fazie arkusz jest cięty i pojedyncze kawałki przekładane są papierem ryżowym i bambusowym, a następnie rozbijane przez kolejne 5 godzin.

Czas rozbijania każdej strony, odmierzany jest za pomocą wodnej klepsydry, zrobionej z kokosa.

Gotowy arkusz jest cięty na niewielkie kwadraty (1,5 x 1,5, 2 x 2, 2,5 x 2,5 cala) o grubości 3 mikronów. Każdy z osobna przekładany jest papierem i pakowany. W jednym opakowaniu znajduje się 100 płatków, o łącznej wadze około 1 grama. Pakowaniem złotej folii tradycyjnie zajmują się kobiety.

Birma | Pakowaniem gotowej folii zajmują się kobiety
Birma | Pakowaniem gotowej folii zajmują się kobiety (by slapers )

Zastosowanie

Złota folia wykorzystywane jest głównie jako dar dla świątyń. Pozłaca się nią statuetki Buddy, ściany, meble, stropy, a także zewnętrzne elementy jak kopuły pagód. Złoto z Manadaly ozdabia świątynie w całym kraju - Pagodę Shwedagon w Yangoon, wizerunki Buddy z Jeziora Inle (Phaung Daw Oo), wizerunek Mahamyatmuni z Mandalay, pagody i statuetki Buddy z Bagan.

Płatki złotej folii służą także do ozdabiania wyrobów z laki. W Manadalay zakupić można pozłacane figurki Buddy, królików, słoni, żółwi, sów oraz złote liście – pokryte złotem liście figowca bengalskiego.

Birmańskiej kobiety aplikują sobie okruchy płatków na twarz, jako kosmetyk upiększający. Folii używa się także do wyrobu tradycyjnych leków.

Warsztat "King Galon"

W tym sklepie i warsztacie w jednym, można zarówno zobaczyć żmudny proces powstawania złotej folii, jak i ją zakupić. Sklep z pamiątkami oferuje także wiele przepięknie zdobionych i złoconych przedmiotów.

Birma | Złota folia pokrywa kopuły pagód a czasem nawet całe świątynie
Birma | Złota folia pokrywa kopuły pagód a czasem nawet całe świątynie (by imke.stahlmann )