Betel

28 styczeń 2016.

227
com_content.article
(11 razy zagłosowano, średnia ocena 4.45 na 5)
Betel4.45 out of 50 based on 11 voters.


Spacerując ulicami birmańskich miast nie sposób nie zwrócić uwagi na pokrywające je rdzawe plamy. Trudno też przejść obojętnie obok czarno-brunatno-bordowych uśmiechów, które choć są  miłe i uprzejme, to jednak mogą wzbudzać lekki niesmak. A wszystko to jest efektem jednej z najpopularniejszych azjatyckich używek czyli betelu, który jest bardzo populany w Myanmarze.

Birma | Betel sprzedawany jest zazwyczaj po 6 sztuk
Birma | Betel sprzedawany jest zazwyczaj po 6 sztuk (by mckaysavage )

Co to jest betel?

Połączenie w jednej używce liści pieprzu żuwnego z orzechami palmy areka znane jest w Azji od czasów starożytnych. I właśnie to połączenie znane jest obecnie pod nazwą "betel", która z resztą jest potoczną nazwą tegoż gatunku pieprzu.

Pieprz żuwny i żuwipalma

Pieprz żuwny (Piper betle) jest powszechnie uprawianym pnączem o krzewiastym pokroju. Liście tej rośliny mają intensywnie zielony kolor i są sercowatego kształtu. Smaruje się je mlekiem wapiennym, czyli koloidalną zawiesiną wodorotlenku wapnia w wodzie. Następnie na liść nakłada się nasiona żuwipalmy katechu (Areca catechu), znanej powszechnie jako areka. Całość składa się w kosteczkę, czyli tak zwane „paan” i sprzedaje zazwyczaj po sześć sztuk.

W trakcie żucia z nasion wydobywa się alkaloid arecolina, który szybko przekształca się w arekaidynę będącą niezwykle podobną do nikotyny.

Jak działa betel?

Podczas żucia betelu odczuwa się intensywnie, gorzko – pikantny smak. Niektórzy dodają do betelowego zawiniątka także inne intensywne w smaku przyprawy np. cynamon, tytoń, odrobinę soku z limonki itp.

Ponadto, czuje się jak nasz przełyk staje się coraz cieplejszy aż w pewnym momencie zaczyna się odczuwać swego rodzaju zrelaksowanie, a jednocześnie pobudzenie

Birma | Betel popularny jest nie tylko w Birmie, ale także wielu innych krajach azjatyckich
Birma | Betel popularny jest nie tylko w Birmie, ale także wielu innych krajach azjatyckich (by traitlinburke )

Właściwości betelu

Początkowo żuto betel głównie podczas ceremonii religijnych. Dopiero z czasem stał się on codzienną używką, głównie ze względu na jego pobudzające właściwości.

Żucie betelu ma jednak swoje dobre i złe strony. Wyciąg z betelu jest tak toksyczny, że zabija pasożyty układu pokarmowego oraz odkaża go. Podobno nadaje też ciału specyficzny zapach, który odstrasza komary i pijawki.

Od wieków żucie betelu było też sposobem na poradzenie sobie z nieświeżym oddechem.

Niestety jego regularne używanie powoduje sztywnienie szczęk i zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej. Skutkiem ubocznym nadużywania betelu jest także czernienie zębów oraz farbowanie dziąseł i ust, a także barwienie śliny. Co więcej, ponieważ betel powoduje nadmierne wydzielanie śliny to jest ona wypluwana i tak właśnie powstają  rdzawo-bordowe zabrudzania widoczne na chodnikach i ulicach.   

Czwarta używka świata

Stoiska z betelem znajdziemy w Birmie na każdym kroku. Sprzedają go zarówno mężczyźni, jak i kobiety i tak samo jest jeśli chodzi o jego używanie.

Betel popularny jest nie tylko w Birmie, ale także wielu innych krajach azjatyckich. Nic więc dziwnego, że jest czwartą po kofeinie, nikotynie i alkoholu, najczęściej stosowaną używką na świecie.  

Birma | Stoiska z betelem spotkać można na każdej birmańskiej ulicy
Birma | Stoiska z betelem spotkać można na każdej birmańskiej ulicy (by shannonholman )

Brak powiązanych artykułów