Birmański szampon do włosów

11 luty 2016.

226
com_content.article
(12 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Birmański szampon do włosów4.50 out of 50 based on 12 voters.


Spacerując birmańskimi ulicami, szczególnie w małych miejscowościach, trudno nie zwrócić uwagi na piękne, długie, błyszczące kobiece włosy. Mimo wpływów zachodniej mody, dla wielu Birmanek proste, długie włosy są wciąż powodem do dumy. Z tego też powodu otaczają je szczególną troską. Jeszcze do niedawna Birmańczycy używali do pielęgnacji włosów tylko naturalnych składników, jednak obecnie coraz częściej sięgają po gotowe produkty znanych (również nam) marek powszechnie dostępne w sklepach.

Birma | Dawniej pokazanie się w rozpuszczonych włosach było niedopuszczalne
Birma | Dawniej pokazanie się w rozpuszczonych włosach było niedopuszczalne (by bob_in_thailand )

„Elegancja kobiety zależy od jej fryzury”

W dawnych czasach zarówno kobiety, jak i mężczyźni w Birmie nosili długie włosy. Wówczas nie do pomyślenia było ścięcie włosów, które pielęgnowało się od najmłodszych lat.

Kobiety upinały włosy w kok, który często upiększały świeżymi, pachnącymi kwiatami. Do tej pory w wioskach, a czasami także w miastach taka fryzura jest noszona na co dzień.

W dawnych czasach pokazanie się w rozpuszczonych włosach było niedopuszczalne. Obecnie kobiety noszą zarówno włosy rozpuszczone, jak i upięte w kucyki, czy zaplecione w warkocze. Jak wszędzie na świecie zmienia się moda, a wraz z nią społeczne normy i zasady. Nadal jednak znane jest w Birmie powiedzenie, że „elegancja kobiety zależy od jej fryzury”.

Szampon Tayaw-Kinbun

Chcąc nadać swoim włosom blasku i delikatności, Birmańczycy stosują maseczki z oleju kokosowego.

Oczywiście podstawą jest także częste i regularne mycie włosów. W tym celu mieszkańcy Birmy używają szamponu Tayaw-Kinbun, wytwarzanego z kory niewielkiego drzewa Grewia Polygama (Tayaw) oraz nasion Acacia cocinna (Kinbun).

Ma on oleistą konsystencję i żółto-brązowawy kolor, a dzięki saponinom zawartym w Acacia cocinna delikatnie się pieni. Często pływają w nim drobinki różnych roślin.

Szampon ten dawniej przygotowywało się samodzielnie w domu. Obecnie można go kupić na birmańskich targach w plastikowych woreczkach, podobnie jak wszelkie produkty niezbędne do jego przygotowania.

Należy przy tym pamiętać, że tradycyjny birmański szampon nie pieni się tak, jak znane nam europejskie kosmetyki, co niekoniecznie jest jego wadą.

Blondynki powinny wiedzieć, że szampon ten przyciemnia kolor włosów, dlatego raczej zalecany jest dla brunetek i szatynek.

Co ciekawe, kilka birmańskich koncernów kosmetycznych zaczęło mechanicznie produkować szampon Tayaw-Kinbun. Sprzedawany on jest zarówno w dużych opakowaniach, jak i w popularnych w Birmie jednorazowych saszetkach. Trudno jednak powiedzieć czy taki szampon zachował swoje wszystkie naturalne właściwości.

Birma | Mimo wpływów zachodniej mody dla wielu Birmanek proste długie włosy są wciąż powodem do dumy
Birma | Mimo wpływów zachodniej mody dla wielu Birmanek proste długie włosy są wciąż powodem do dumy (by rrjakubowski )

Fryzury Birmanek

Wędrując po Birmie warto zwrócić uwagę na kobiety, które upinają swoje włosy okręcając je wokół grzebienia. Niektóre używają w tym celu grzebieni bambusowych, inne kolorowych grzebieni plastikowych, a jeszcze inne zachwycających, rzeźbionych grzebieni wykonanych z kości bawolej lub żółwiej skorupy. Sposób w jaki Birmanki mocują te koki na grzebieniach jest niezwykły i bardzo trudny do powtórzenia.

Brak powiązanych artykułów